Wybrane zasady ogólne i ich gwarancje

Wybrane zasady ogólne i ich gwarancje

Kodeks postępowania administracyjnego normuje postępowanie:
- jurysdykcyjne,
- w sprawach rozstrzygania sporów o właściwość,
- w sprawach wydawania zaświadczeń,
- w sprawie skarg i wniosków.

Zasada legalności działania
Organy administracji publicznej działają na podstawie i w granicach przepisów prawa.

Przykładowe gwarancje:
- art. 19 KPA (organy administracji publicznej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej),
- art. 107 § 1 KPA (decyzja powinna zawierać wskazanie podstawy prawnej oraz uzasadnienie prawne),
- art 156 § 1 pkt 1 i 2 KPA (organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości oraz wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa).

Zasada prawdy obiektywnej i zasada działania z urzędu
W toku postępowania organy administracji publicznej podejmują wszelkie kroki niezbędne dla dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego.
W kodeksie postępowania administracyjnego obowiązuje zasada działania organu administracji publicznej z urzędu. To na organie ciąży obowiązek poszukiwania prawdy materialnej.

Przykładowe gwarancje:
- art. 75 § 1 zd. 1 KPA (jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem),
- art. 77 § 1 KPA (organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy),
- art. 145 § 1 pkt 1 i 5 KPA (w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe, [..] oraz wyjdą na jaw istotne dla sprawy, nie znane organowi, który wydał faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję).

Zasada pogłębiania zaufania oraz kultury prawnej
Organy administracji publicznej obowiązane są prowadzić postępowanie w taki sposób, aby pogłębiać zaufanie obywateli do organów Państwa oraz świadomość i kulturę prawną obywateli.

Zasada informowania stron
Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego.

Przykładowe gwarancje:
- art. 107 § 1 KPA (w części dot. obowiązkowych pouczeń),
- art. 112 KPA (błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia).

Zasada przekonania
Organy administracji publicznej powinny wyjaśniać stronom zgodność przesłanek, którymi kierują się przy załatwieniu sprawy, aby w ten sposób w miarę możności doprowadzić do wykonania przez strony decyzji bez potrzeby stosowania środków przymusu.

Gwarancja:
- art. 107 § 3 KPA (uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, zaś uzasadnienie prawne - wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisów prawa).
Następny
« Poprzedni postt
Poprzedni
Nowy post »