Podstawowe zasady przy otwieraniu firmy

Podstawowe zasady przy otwieraniu firmy

Nazwa firmy
Przedsiębiorca działa pod firmą, którą ujawnia się we właściwym rejestrze sądowym lub CEIDG. Przy wybieraniu nazwy firmy należy pamiętać o tym, że powinna ona się odróżniać od firm innych przedsiębiorców działających na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd, co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności, miejsca działalności czy źródeł zaopatrzenia. Najlepiej sprawdzić, czy dana nazwa firmy nie jest przypadkiem już zajęta. Aby to sprawdzić można wejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie znajduje się wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS lub na stronę CEIDG. Natomiast zarejestrowane już znaki towarowe sprawdzić można na stronie internetowej Urzędu Patentowego.
Nazwa firmy osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, jednak nie wyklucza to włączenia do nazwy pseudonimu czy też określeń, które będą wskazywać na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia i inne określenia dowolnie obrane.

Przykładowa branża Przykładowa nazwa
Pizzeria Adam Nowak "Pizza na wynos"
Restauracja rybna Anna Kowalska "Pływająca rybka"
Sklep dla wędkarzy Jan Malinowski "Złota rybka"
Usługi transportowe Piotr Nowak "Szybki transport"

Adres firmy
Adresem wykonywania działalności może być własny adres domowy lub adres miejsca wykonywania działalności.

Rodzaj działalności
Przy rejestracji firmy trzeba wskazać rodzaj prowadzenia działalności. Rodzaje działalności są sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Warto wybrać szeroki zakres, aby na przyszłość uniknąć obowiązkowych zmian w CEIDG. Z pomocą służy Urząd Statystyczny, który pomoże zakwalifikować twoją działalność w PKD.

Zezwolenia na działalność
Niektóre działalności wymagają odpowiednich zezwoleń i koncesji, m.in. bankowa, ubezpieczeniowa, organizacja imprez turystycznych, detektywistyczne, obrót zwierzętami żywymi, prowadzenie apteki, sprzedaż hurtowa i detaliczna alkoholu, gry i zakłady wzajemne, obrót papierami wartościowymi, zarobkowy przewóz osób pojazdami samochodowymi nie będące taksówkami, usług pocztowe, obrót dietetycznymi środkami spożywczymi i odżywkami.
Zezwolenia wydawane są na czas określony lub nieokreślony.

Koncesje
Koncesje związane są m.in. z: poszukiwaniem i wydobywaniem kopalin, wytwarzaniem, przetwarzaniem i obrotem paliwami i energią, ochroną osób i mienia, transportem lotniczym, rozpowszechnianiem programów radiowych i telewizyjnych.
Koncesje wydaje odpowiednie ministerstwo i zawsze na czas określony.

Firma osoby prawnej
W przypadku osoby prawnej firmą jest jej nazwa. Zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a także może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz inne określenia dowolnie obrane. Oryginalną wymyśloną nazwę, jak i formę graficzną (logo firmy) można zastrzec w Urzędzie Patentowym po to, aby inni nie mogli jej używać.

Rodzaj spółki Nazwa Skrót nazwy
jawna nazwiska lub nazwy wszystkich wspólników albo nazwa jednego lub kilku wspólników + "spółka jawna" Sp.j.
partnerska nazwisko co najmniej jednego partnera i określenie wykonywanego wolnego zawodu + "i partner" lub "i partnerzy" lub "spółka partnerska Sp.p.
komandytowa nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy + "spółka komandytowa" Sp.k.
z ograniczoną odpowiedzialnością dowolnie + "z ograniczoną odpowiedzialnością" Spółka z o.o. lub Sp. z o.o.
Następny
« Poprzedni postt
Poprzedni
Nowy post »