Samorząd terytorialny - pojęcie, samodzielność, zadania


Samorząd terytorialny - stanowi wyodrębniony w strukturze państwa, powstały z mocy prawa, publiczno-prawny związek lokalnej społeczności, powołany do wykonywania zadań z zakresu administracji publicznej, wyposażony w odpowiednie środki, które umożliwiają mu realizację powierzonych zadań.

Gmina - stanowi wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium (art. 1 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r.). Mieszkańcy gminy tworzą wspólnotę samorządową z mocy prawa. Posiada osobowość prawną (art. 2 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym). Wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Samodzielność gminy podlega ochronie sądowej.

Samorząd terytorialny - pojęcie, samodzielność, zadania

Powiat - stanowi lokalną wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium (art. 1 ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r.). Lokalną wspólnotę samorządową tworzą z mocy prawa mieszkańcy powiatu. Posiada osobowość prawną (art. 2 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym). Wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność oraz przysługują prawo własności i inne prawa majątkowe.

Województwo - jest regionalną wspólnotą mieszkaniową oraz największą jednostką zasadniczego podziału terytorialnego kraju w celu wykonywania administracji publicznej (art. 1 ustawy o samorządzie województwa z dnia 5 czerwca 1998 r.). Regionalną wspólnotę samorządową tworzą z mocy prawa mieszkańcy województwa.

Samodzielność samorządu terytorialnego obejmuje:
- samodzielność majątkową (jednostki samorządu terytorialnego posiadając osobowość prawną, mają zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków majątkowych),
- samodzielność finansową (wykonywanie zadań publicznych w zakresie gospodarki finansowej we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność),
- samodzielność podatkową (np. poprzez prawo ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych w zakresie określonym ustawą),
- samodzielność publicznoprawną (samodzielne wykonywanie zadań publicznych),
- samodzielność w kształtowaniu ustroju wewnętrznego.

Wyróżnia się:
- zadania własne - zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej (art. 166 ust. 1 Konstytucji),
- zadania zlecone - inne zadania publiczne, których wykonywanie ustawa zleca jednostkom samorządu terytorialnego, gdy to wynika z uzasadnionych potrzeb państwa (art. 166 ust. 2 Konstytucji).

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów (art. 6 ustawy o samorządzie gminny).

Do spraw publicznych należy:
- stanowienie aktów prawa miejscowego,
- wybór i odwoływanie organów gminy,
- inne sprawy rozstrzygane w sposób władczy, w tym w drodze decyzji administracyjnych.

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy. Ustawy mogą nakładać na gminę obowiązek wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej oraz z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzania wyborów powszechnych oraz referendów. Zadania z zakresu administracji rządowej gmina może wykonywać także na podstawie porozumienia z organami administracji rządowej.

Powiat wykonuje zadania publiczne o charakterze ponad-gminnym. Do zadań publicznych powiatu należy także zapewnienie wykonywania określonych w ustawach zadań i kompetencji kierowników powiatowych służb inspekcji i straży.

Do powiatowych służb, inspekcji i straży zalicza się:
- komendę powiatową Policji,
- komendę powiatową Państwowej Straży Pożarnej,
- powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.

Do zakresu działania samorządu województwa należy wykonywanie zadań publicznych o charakterze wojewódzkim, niezastrzeżonych ustawami na rzecz organów administracji rządowej (art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa).
Następny
« Poprzedni postt
Poprzedni
Nowy post »

1 komentarze:

Click here for komentarze
9 lutego 2020 18:13 ×

Niestety, władza coraz bardziej ogranicza samorząd

Congrats bro Prace dyplomowe you got PERTAMAX...! hehehehe...
Reply
avatar