Podatek liniowy

Podatek liniowy

Podatek liniowy wysokości 19% mogą wybrać podatnicy prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółek osobowych. Aby skorzystać z takiej formy opodatkowania należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie do 20 stycznia, gdy działalność jest kontynuowana lub najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu, gdy działalność podejmowana jest w trakcie roku podatkowego.
Podstawą opodatkowania jest tutaj dochód ustalony na podstawie księgi podatkowej lub księgi handlowej. Korzystając z tej formy nie można zastosować preferencyjnych metod opodatkowania (np. rozliczenia wspólnie z małżonkiem). Zaliczki na podatek dochodowy można wpłacać miesięcznie, kwartalnie lub w formie uproszczonej (podobnie jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych). W trakcie roku podatkowego nie składa się deklaracji na zaliczki, a po zakończeniu roku do 30 kwietnia należy złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-36L.

Zalety opodatkowania podatkiem liniowym:
- stała stawka podatku, bez względu na wysokość osiągniętego dochodu.

Wady:
- nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnych form opodatkowania,
- wyłączone prawo do stosowania odliczeń od dochodu i podatku z wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i strat z lat ubiegłych,
- obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych,
- gromadzenie oraz przechowywanie dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów i osiągnięcie przychodów.
Następny
« Poprzedni postt
Poprzedni
Nowy post »