Karta podatkowa

Karta podatkowa

Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy wymienieni w załączniku nr 3 ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930) prowadzący działalność w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 tej ustawy. Wysokość podatku jest ustalona w załączniku do ustawy i zależy od liczby mieszkańców, a więc nie zależy ani od przychodów ani od kosztów.

Podatnik nie musi:
- ewidencjonować przychodów i kosztów,
- ustalać podstawy opodatkowania,
- wpłacać zaliczek na podatek,
- składać zeznania podatkowego.

Opodatkowanie w formie karty podatkowej wymaga spełnienia kilku warunków przez podatnika:
- należy złożyć do 20-tego stycznia wniosek na druku PIT-16 do naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym zgłasza rodzaj prowadzonej działalności. Naczelnik US ustali wysokość podatku. W przypadku, gdy decyzji jest odmowna, podatnik może stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub zasady ogólne,
- nie prowadzi innej działalności gospodarczej,
- nie korzysta z usług osób niezatrudnionych u siebie na podstawie umów o prace oraz usług innych przedsiębiorstw,
- małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
- nie wytwarza wyrobów akcyzowych,
- nie prowadzi działalności poza terytorium RP,
- ograniczona liczba zatrudnienia do wymienionej w tabeli (łącznie z udziałowcami w spółce),
- ograniczone możliwości rozszerzenia działalności gospodarczej.

Od kwoty podatku podatnik może odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z tym składa deklarację PIT-16A do 31 stycznia po zakończeniu roku o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne opłaconych i odliczonych w poszczególnych miesiącach.
Podatek w wysokości określonej przez urząd skarbowy w decyzji wpłaca się do 7 dnia każdego miesiąca bez wezwania na rachunek właściwego urzędu skarbowego (za grudzień do 28 grudnia). Nie ma obowiązku składania żadnych deklaracji poza PIT-16A.

Jeśli podatnik zatrudnia pracowników, musi prowadzić:
- kartę przychodów - wypłacając pracownikom należności, należy ją wypełnić (sporządzić wydruk) najdalej do 20 dnia każdego miesiąca,
- ewidencję zatrudnienia,
- wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury potwierdzające sprzedaż towarów lub wykonanie usług (i przechowywanie ich kopii przez 5 lat),
- składać do 31 stycznia następnego roku PIT -16A w przypadku korzystania z odliczenia wpłacanych co miesiąc składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zalety tej formy opodatkowania:
- podatnicy karty podatkowej są zwolnieni z obowiązku składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskiwanego dochodu i wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy,
- niewysokie stawki podatku,
- nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg (z wyjątkiem osób fizycznych, które w roku poprzedzającym roku podatkowy opłacały podatek na zasadach ogólnych lub w formie innej niż karta podatkowa oraz tych, którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność gospodarczą. Osoby te muszą prowadzić księgę podatkową do czasu otrzymania od urzędu skarbowego decyzji o objęciu kartką podatkową, jednak przez okres nie dłuższy niż 4 miesiące).

Wady:
- ograniczony zakres podmiotów gospodarczych mogących skorzystać z tej formy opodatkowania,
- karta podatkowa w zasadzie przeznaczona jest dla przedsiębiorców świadczących usługi dla ludności,
- ograniczona możliwość osiągania przychodów z innych źródeł,
- brak możliwości łącznego opodatkowania z małżonkiem,
- co do zasady brak możliwości stosowania odliczeń (z wyjątkiem składki na ubezpieczenie zdrowotne). Kwota ryczałtu zależy m.in. od: zakresu działalności, liczby mieszkańców miejscowości, liczby zatrudnionych.
Następny
« Poprzedni postt
Poprzedni
Nowy post »