Na podstawie art. 77 i 78 Kodeks karny skarbowy płatnik, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu lub nie pobiera podatku albo pobiera go w kwocie niższej od należnej, podlega karze grzywny lub karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Wysokość kary zależy od kwalifikacji czynu.
Na podstawie art. 79 Kodeks karny skarbowy:
§ 1. Płatnik, który nie wyznacza w wymaganym terminie osoby, do której obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, lub nie zgłasza właściwemu miejscowo organowi podatkowemu wymaganych danych takiej osoby, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 2. Tej samej karze podlega płatnik, który nie składa w terminie deklaracji.
Zgodnie z art. 80 Kodeks karny skarbowy płatnik, który nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny lub karze grzywny za wykroczenie skarbowe (w przypadku mniejszej wagi).
Zgodnie z art. 81 Kodeks karny skarbowy płatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne, dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz, nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
KonwersjaKonwersja EmotikonyEmotikony