Referendum lokalne

Referendum lokalne

Według art. 170 Konstytucji członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty.

Konstytucja przesądza o tym, że przedmiotem referendum lokalnego mogą być:
- sprawy o charakterze merytorycznym dotyczące danej wspólnoty samorządowej,
- sprawy odwołania organu samorządu terytorialnego, który pochodzi z wyborów bezpośrednich.

Przedmiotem referendum lokalnego mogą być sprawy dotyczące odpowiednio gminy, powiatu lub województwa według ustaw o samorządzie gminnym, powiatu i województwa.
Przedmiotem referendum gminnego może być także samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne, które mieszczą się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy.
W referendum mają prawo brać udział osoby, które stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego oraz posiadają czynne prawo wyborcze do organu stanowiącego tej jednostki.

Referendum przeprowadza się z inicjatywy:
- organu stanowiącego danej jednostki,
- odpowiedniej liczby uprawnionych do głosowania mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego (10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy lub powiatu; 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa).

W sprawach odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji rozstrzyga się wyłącznie (wyjątek - art. 171 ust. 3 Konstytucji) w drodze referendum przeprowadzonego na wniosek mieszkańców.
Następny
« Poprzedni postt
Poprzedni
Nowy post »

1 komentarze:

Click here for komentarze
9 lutego 2020 18:19 ×

Szkoda, że tak rzadko korzysta się z tej możliwości.

Congrats bro Prace dyplomowe you got PERTAMAX...! hehehehe...
Reply
avatar