Zdolność do czynności prawnych a ubezwłasnowolnienie

Zdolność do czynności prawnych a ubezwłasnowolnienie

Zdolność do czynności prawnych - możliwość nabywania praw i obowiązków w wyniku własnego działania. Mają ją zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

W przypadku osób fizycznych występują 3 zakresy zdolności do czynności prawnych:
1. Pełna zdolność do czynności prawnych - osoby, które ukończyły 18 lat (także kobiety
od 16 roku życia, jeśli zawarły małżeństwo) i nie są ubezwłasnowolnione,
2. Ograniczona zdolność do czynności prawnych - osoby małoletnie, które ukończyły 13 lat, a także osoby częściowo ubezwłasnowolnione. Mogą one samodzielnie wykonywać niektóre czynności z zakresu prawa cywilnego, np. wydawać zarobione pieniądze. Jednak na wykonywanie niektórych czynności muszą mieć zgodę przedstawicieli ustawowych. W przypadku nieletnich są to rodzice, a w przypadku osób częściowo ubezwłasnowolnionych - kuratorzy,
3. Brak zdolności do czynności prawnych - osoby poniżej 13 roku życia oraz osoby całkowicie ubezwłasnowolnione. Większość czynności cywilnoprawnych mogą one dokonywać tylko za zgodą przedstawicieli ustawowych. W przypadku dzieci są to ich rodzice lub opiekunowie, a w przypadku osób ubezwłasnowolnionych ich opiekunowie.

Wyróżnia się dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia:
- całkowite - orzekane w sytuacji, gdy osoba nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem, np. z powodu choroby psychicznej czy upośledzenia umysłowego,
- częściowe - orzekane w sytuacji, gdy osoba potrzebuje pomocy w prowadzeniu spraw życiowych, czego przyczyną może być np. choroba psychiczna.

Tylko są na podstawie opinii biegłych może orzekać o całkowitym lub częściowym ubezwłasnowolnieniu.
Następny
« Poprzedni postt
Poprzedni
Nowy post »