Zasada jasnego i rzetelnego obrazu
Art.4 ust. 1 ustawy o rachunkowości: "Jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy". W związku z tym zasada ta oznacza ujawnienie możliwie szerokiej oraz wszechstronnej informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
Zasada kontynuacji działania
Art. 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości: "Przy stosowaniu przyjętych zasad (polityki) rachunkowości przyjmuje się założenie, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości
działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości, chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym. Ustalając zdolność jednostki do kontynuowania działalności, kierownik jednostki uwzględnia wszystkie informacje dostępne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, dotyczące dającej się przewidzieć przyszłości, obejmującej okres nie krótszy niż jeden rok od dnia bilansowego". Przyjęcie założenia o kontynuowaniu działania umożliwia zastosowanie do wyceny aktywów oraz pasywów cen (kosztów) historycznych, natomiast przy ustalaniu wyniku finansowego zasady memoriału. Nieprzestrzeganie tej zasady nakłada na jednostkę gospodarczą dodatkowe obowiązki (art. 29 ustawy o rachunkowości).
Zasada kosztu historycznego
Art. 7 ust. 1 ustawy o rachunkowości: "Poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady
ostrożności".
Zasada ostrożności w wycenie
Art. 7 ust. 1 ustawy o rachunkowości: "W szczególności należy w tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, uwzględnić:
1) zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych;
2) (uchylony);
3) wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne;
4) wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne;
5) rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń.
Zdarzenia, o których mowa, należy uwzględnić także wtedy, gdy zostaną one ujawnione między dniem bilansowym a dniem, w którym rzeczywiście następuje zamknięcie ksiąg rachunkowych".
Zasada memoriału
Art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości: "W księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami
dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty". Oznacza to, że ujęcie skutków zdarzenia w wyniku finansowym dokonuje się niezależnie od terminu zapłaty, a także od tego, czy transakcja została udokumentowana fakturą, czy jedynie w sposób wiarygodny oszacowana.
Zasada współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów
Art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości: "Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty
lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione". W związku z tym na osiągnięty wynik finansowy wywierają wpływ zrealizowane i przypadające na dany okres sprawozdawczy przychody oraz współmierne z nimi koszty.
Zasada przewagi treści ekonomicznej nad formą prawną
Art. 4 ust. 2 ustawy o rachunkowości: "Zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną". Zasada ta stwierdza, że ważniejsza jest rzeczywistość gospodarcza od zewnętrznej formy prawnej transakcji.
Zasada istotności
Art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości: "Jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku określonego w zasadzie jasnego i rzetelnego obrazu".
Zasada ciągłości
Art. 5 ust. 1 ustawy o rachunkowości: "Przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne. Wykazane w księgach rachunkowych na dzień ich zamknięcia stany aktywów i pasywów należy ująć w tej samej wysokości, w otwartych na następny rok obrotowy księgach rachunkowych".
Zasada kompensaty
Art. 7 ust. 3 ustawy o rachunkowości: "Wartość poszczególnych składników aktywów i pasywów, przychodów i związanych z nimi kosztów, jak też zysków i strat nadzwyczajnych ustala się oddzielnie. Nie można kompensować ze sobą wartości różnych co do rodzaju aktywów i pasywów, przychodów i kosztów związanych z nimi oraz zysków i strat nadzwyczajnych". Zasada ta powinna być rozpatrywana zgodnie z zasadą memoriału, po to, aby prawidłowo ją stosować. Dlatego każdy zakaz kompensaty dotyczy jedynie przychodów i kosztów, a nie ma zastosowania w odniesieniu do wpływów i wydatków.
Zasada kompletności
Art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości: "Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym".
O zasadach rachunkowości mogą Państwo poczytać też tutaj - http://rifp.pl/zasady-rachunkowosci/
Stan prawny ustawy o rachunkowości: 2014-09-03.
KonwersjaKonwersja EmotikonyEmotikony