Metoda memoriałowa dokonuje podziału rozliczania kosztów uzyskania przychodu na:
- koszty bezpośrednie - związane z przychodami danego roku podatkowego,
- koszty pośrednie - nie związane bezpośrednio z przychodami.
Zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
"U podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody."
Zgodnie z art. 22 ust. 5a pkt 2 i 5b u.p.d.o.f.:
"Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia złożenia zeznania podatkowego, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego. Natomiast koszty poniesione po dniu złożenia zeznania podatkowego powinny być potrącone w następnym roku podatkowym."
Zgodnie z art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f.:
"Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą."
Przykłady kosztów pośrednich: koszty remontów, zakupu materiałów biurowych, opłaty prenumeraty prasy, reklamy, itp. Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyróżnia się dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Jest to metoda kasowa oraz memoriałowa.
Metoda kasowa (art. 22 ust. 4 u.p.d.o.f.) - koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.
Metoda memoriałowa (art. 22 ust. 5-5c u.p.d.o.f.) - koszty ewidencjonuje się w powiązaniu z przychodami, których dotyczą. Polega na rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów w podziale na koszty bezpośrednie, związane z przychodami danego roku podatkowego i są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, oraz koszty pośrednie, nie związane bezpośrednio z przychodami, które są potrącalne w dacie ich poniesienia.
KonwersjaKonwersja EmotikonyEmotikony