Jednoosobowa działalność gospodarcza
Firmę może prowadzić osoba fizyczna - przedsiębiorca. Decydując się na jednoosobową działalność gospodarczą należy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG).
Zalety:
- wszelkie przedsięwzięcia w firmie kieruje, kontroluje oraz realizuje właściciel.
Wady:
- właściciel odpowiada całym swoim majątkiem razem z majątkiem współmałżonka za zobowiązania firmy.
Spółka cywilna
Taka forma prowadzenia działalności jest korzystna dla niewielkich przedsięwzięć oraz najwyżej dla kilku osób. Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, tylko umową, w związku z tym nie zawiera osobowości prawnej. Dla bezpieczeństwa umowę powinno zawrzeć się na piśmie, forma aktu notarialnego nie jest obowiązkowa. Spółki cywilnej nie zgłasza się do KRS ani nie informuje się o jej powstaniu. Każdy ze wspólników, jeżeli jest osobą fizyczną, musi zgłosić osobno rozpoczęcie działalności gospodarczej do CEIDG. W przypadku, gdy spółkę cywilną zawierają przedsiębiorcy wpisani do rejestru, trzeba to zgłosić w sądzie rejonowym.
Zalety:
- niewielkie koszty założenia,
- proste zasady organizacji,
- jasne procedury funkcjonowania,
- każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę.
Wady:
- za zobowiązania spółki odpowiada każdy wspólnik całym swoim majątkiem.
Spółka komandytowa
Założenie takiej spółki zgłasza się w sądzie rejestrowym wypełniając formularz KRS-W1 razem z dostarczeniem do sądu umowy spółki oraz wzory podpisów osób upoważnionych do jej prowadzenia.
W spółce tej wyróżnia się dwa rodzaje wspólników:
- komplementariusze - odpowiadają za zobowiązania spółki bez żadnych ograniczeń oraz reprezentują spółkę na zewnątrz,
- komandytariusze - odpowiadają za zobowiązania spółki do wysokości sumy komandytowej, którą określa się kwotowo w umowie spółki. Jednocześnie komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionego wkładu. Ponadto nie prowadzą spraw spółki oraz nie mogą jej reprezentować.
Spółka jawna
Spółka ta nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania w imieniu własnym, a nie wspólników. Spółkę jawną zgłasza się do KRS na formularzu KRS-W1 dołączając do niego umowę spółki. Umowę spółki można zawrzeć bez formy akty notarialnego, nieskomplikowane są również procedury jej funkcjonowania oraz niewielkie koszty założenia. Za zobowiązania spółki odpowiadają wszyscy wspólnicy całym swoim majątkiem, ale tylko w sytuacji, gdy wierzyciel nie może zaspokoić się z majątku spółki.
Spółka partnerska
Założyć spółkę partnerską mogą tylko określone grupy zawodowe. Zalicza się do nich: adwokatów, aptekarzy, architektów, inżynierów budownictwa, biegłych rewidentów, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, księgowych, lekarzy, dentystów, weterynarzy, notariuszy, pielęgniarki, położne, radców prawnych, rzeczników patentowych, rzeczoznawców majątkowych, tłumaczy przysięgłych. Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Spółkę zgłasza się do KRS na formularzu KRS-W1 razem z dokumentami: umową spółki, wzorami podpisów osób upoważnionych do reprezentowania spółki oraz uprawnienia partnerów do wykonywania wolnego zawodu. Wspólników spółki partnerskiej nazywa się partnerami. Odpowiadają oni za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, ale dopiero wtedy, gdy wierzyciel nie może zaspokoić swojego długu z majątku spółki. Warto też zaznaczyć przy tej formie prowadzenia działalności, jakim jest spółka partnerska, że partner nie odpowiada za zobowiązania spółki, które powstały w związku z wykonywaniem w spółce wolnego zawodu przez pozostałych partnerów lub ich podwładnych. W spółce tej można powołać zarząd, co oznacza, że prowadzeniem spraw spółki zajmują się członkowie zarządu, a pozostali partnerzy są z tego zwolnieni.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Czynności jakie należy wykonać, aby założyć tę spółkę:
- udziałowcy muszą zawrzeć umowę spółki, w przypadku gdy spółka będzie jednoosobowa trzeba sporządzić akt założycielski,
- trzeba wnieść wkłady na pokrycie kapitału zakładowego w wysokości minimum 5.000 zł,
- należy powołać organy spółki (zarząd, a w pewnych przypadkach radę nadzorczą lub komisję rewizyjną),
- zarejestrować się w KRS na formularzu KRS-W1 razem z dokumentami: umową spółki, dowodem powołania i składem organów, poświadczone notarialnie podpisy członków zarządu, listę wspólników podpisaną przez wszystkich wspólników, oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników.
Zalety:
- brak odpowiedzialności własnym majątkiem wspólników za zobowiązania spółki,
- możliwość powierzenia zarządzania spółki profesjonalistom, czyli można powołać zarząd spółki spoza udziałowców spółki.
KonwersjaKonwersja EmotikonyEmotikony