Rachunek bankowy
Podmiot gospodarczy powinien posiadać rachunek bankowy:
- jeżeli wartość transakcji przekracza 15 tys. euro (kurs NBP z ostatniego dnia z poprzedniego miesiąca), powinna być dokonywana za pomocą rachunku bankowego,
- zawiadomić właściwy urząd skarbowy o posiadaniu rachunku bankowego, podać nazwę banku, nr rachunku i wskazać, który rachunek jest podstawowy, jeśli firma prowadzi kilka takich rachunków,
- zawiadomić urząd skarbowy i bank, w którym jest otwarty rachunek podstawowy o posiadaniu rachunków bankowych w innych bankach (nazwa i nr rachunku),
- zawiadomienie innych banków o nazwie banku, adresie i nr rachunku, w którym został otwarty rachunek podstawowy.
Banki są zobowiązane, aby sporządzać co miesiąc informację o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych z podaniem danych identyfikujących posiadacza (dokonują tego centralnie). Osoby fizyczne nie muszą mieć firmowego rachunku bankowego, mogą używać rachunek prywatny do prowadzenia działalności, ale wtedy koszty prowadzenia rachunku nie stanowią KUP. Kosztami będą opłaty związane z działalnością gospodarczą, a w przypadku posiadania konta firmowego, wszystkie koszty obsługi konta stanowią KUP.
Do założenia rachunku bankowego wybranego banku do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne są dokumenty:
- dowód osobisty,
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
- zaświadczenie o nadaniu REGON,
- decyzję o nadaniu NIP,
- pieczątkę.
Zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu (wynika to z art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926, z późn. zm.).
Pieczątka
Posiadanie pieczątki nie jest wymagane na mocy prawa, jednak jest potrzebna w banku. Pieczątka powinna zawierać: nazwę firmy, adres, NIP, REGON. Jest to wygodna forma posługiwania się pieczątką przy wystawianiu faktury.
Inspekcja Pracy
Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, w ciągu 30 dni od daty zatrudnienia należy powiadomić na piśmie Inspektora Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności, liczbie pracowników. Poza tym należy złożyć pisemną informację o środkach i procedurach związanych z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sanepid
W przypadku prowadzenia niektórych rodzajów działalności np. restauracji, koniecznie należy uzyskać zgodę inspektora sanitarnego na prowadzenie w tym lokalu i zgłosić to w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej).
Wybór formy opodatkowania przez przedsiębiorcę
W zależności od formy prawnej przedsiębiorstwa istnieją dwa systemy opodatkowania dochodów, które są uregulowane w dwóch ustawach: o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
Osoby prawne płacą podatek od dochodu (CIT) w stałej wysokości - obecnie 19% (księgi rachunkowe). Natomiast osoby fizyczne mogą skorzystać z zasad tzw. ogólnych (tabela opodatkowania) lub ze stawki liniowej (19%) lub z ryczałtowej formy opodatkowania (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa).
Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi dokonać wyboru formy opodatkowania. W związku z tym należy powiadomić urząd skarbowy na zgłoszeniu CEIDG-1 o wyborze formy opodatkowania wybierając odpowiednią formę. Jest to ważna decyzja, ponieważ co do zasady jest ona wiążąca przez cały rok podatkowy oraz w następnych latach (można jednak zmienić formę opodatkowania, jeśli do 20 stycznia następnego roku podatkowego złoży oświadczenie lub wniosek o zastosowanie innej formy - jest to bezpłatne).
KonwersjaKonwersja EmotikonyEmotikony