Rezygnacja ze zwolnienia z podatku VAT

Rezygnacja ze zwolnienia z podatku VAT

Czy można zrezygnować ze zwolnienia z podatku VAT?
Zarówno podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą podlegającej opodatkowaniu VAT, jak i kontynuujący rozpoczętą w poprzednim roku podatkowym działalność, mogą zrezygnować ze zwolnienia, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Podatnik kontynuujący działalność zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia musi złożyć przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia.
Podatnik rozpoczynający działalność i pragnący od początku być podatnikiem VAT, rezygnację ze zwolnienia musi złożyć przed dniem dokonania pierwszej czynności opodatkowanej VAT (określonej w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535). Przedsiębiorca może zatem zrezygnować z tego zwolnienia i już przy zakładaniu firmy złożyć zgłoszenie rejestracyjne, nie później jednak, niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT-em.

Czy jest możliwy powrót do zwolnienia od podatku VAT?
Powrót do zwolnienia podmiotowego z podatku VAT w związku z jego utratą po przekroczeniu limitu obrotów w wysokości 150 tys. zł lub w związku z rezygnacją z tego zwolnienia jest teraz możliwy najwcześniej po roku.
Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia bądź zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia ze względu na niskie obroty za poprzedni rok.

Jakie są skutki zwolnienia z podatku VAT?
Drobni przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego nie mają obowiązku sporządzania i składania deklaracji podatkowej ani odprowadzania podatku.
Podatnicy są zobowiązania do prowadzenia ewidencji sprzedaży w uproszczonej formie. Muszą prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Nie mają także prawa do dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy zakupach związanych ze swoją działalnością, która jest zwolniona od podatku.
Następny
« Poprzedni postt
Poprzedni
Nowy post »